Mavi Balina Kalbi Mavi Balina Ölçülerinin Karşılaştırılması
12 Temmuz 2024

Mavi Balina Kalbi Mavi Balina Ölçülerinin Karşılaştırılması

Mavi Balina Kalbi

Mavi balina, dünya üzerinde yaşayan en büyük canlıdır. Muhteşem ve alışılmadık yapısıyla insanları hayretler içerisinde bırakır. Mavi balina, bu ihtişamlı büyüklüğüne rağmen özellikle kuzey kutuplarında daha bol bulunan karidese benzer, boyu sadece 2 cm olan ve kril adı verilen küçük deniz canlılarıyla beslenir. Bu türden her gün yaklaşık 40 milyon kril yiyebilirler. Mavi balinaların dişileri erkeklere göre daha büyük bir yapıya sahiptir. Bugüne kadar ölçülen en büyük mavi balinanın boyu 30.50 metre, ağırlığı ise 177 ton olarak kaydedilmiştir. Mavi balinaların canlı olarak yakalanması mümkün olmadığından, aslında bu canlıların daha büyük olabileceği tahmin edilmektedir. Mavi balinanın kalbi kendi büyüklüğü ile orantılı olarak yaklaşık 450 kilogram gelmektedir.

Mavi Balina Ölçülerinin Karşılaştırılması

Mavi balinanın büyüklüğünü kavramak için, bilinen şeyler üzerinden bir kıyaslama yapalım. Mavi balinanın boyu yaklaşık olarak 10 katlı bir bina yüksekliğinde veya üç otobüsün uzunluğunda olabilir. Ağırlığı ise bir ton gelebilen boğalardan 150 tanesine denk gelir. Mavi balina kalbinin büyüklüğü ise yaklaşık olarak iki yaşında bir düve büyüklüğünde ya da yedi tane normal insan ağırlığında olabilir.

Mavi Balinaların Nesli

Mavi balinaların günümüzde nesilleri maalesef tükenmek üzeredir. Bu balinaların nesillerinin tükenmesi tehlikesine karşı kanunlarla avlanmaları yasaklanmıştır. Elektriğin olmadığı eski devirlerde insanlar mavi balinaları, yağları için avlayıp, bu yağları aydınlatma amacı ile kullanmışlardır.

Ek Bilgiler

Mavi balinaların kalbi dakikada yaklaşık 2 ila 6 kez atar. Bu kadar yavaş bir kalp atış hızı, onların büyük boyutları ve enerji ihtiyaçları ile ilişkilidir. Ayrıca, mavi balinanın kalbi bir otomobil büyüklüğündedir ve ana damarları, bir yetişkin insanın içine sığabileceği kadar geniştir. Mavi balinalar, su yüzeyine çıktıklarında burun deliklerinden püskürttükleri su buharı ile tanınırlar. Bu püskürtme bazen 9 metreye kadar ulaşabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tulü

12 Temmuz 2024 Cuma

Mavi balinanın kalbinin bir otomobil büyüklüğünde olduğunu duydum, bu gerçekten doğru mu? Ayrıca dakikada sadece 2 ila 6 kez atıyor olması inanılmaz, bu kadar yavaş bir kalp atışı mümkün mü?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Evet, Tulü, mavi balinanın kalbi gerçekten de inanılmaz derecede büyüktür. Yaklaşık bir otomobil büyüklüğündedir ve 600 kilogram kadar ağırlığa ulaşabilir. Kalp atışları konusunda da doğru duymuşsun. Mavi balinanın kalbi dakikada sadece 2 ila 6 kez atar. Bu yavaş kalp atışı, devasa bedenlerine rağmen enerji tasarrufu yapmalarına yardımcı olur. Bu, onların okyanusların derinliklerinde uzun süreler boyunca yavaşça hareket etmelerini sağlar.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balina Boyu Ne Kadardır?

Balina Boyu Ne Kadardır?

Popüler İçerikler

Balinalar Ne Yer?

Balinalar Ne Yer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balina Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Balina Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Balina Ağırlığı Türleri ve Özellikleri

Balina Ağırlığı Türleri ve Özellikleri

Balina Doğumu ve Balinanın Özellikleri

Balina Doğumu ve Balinanın Özellikleri

Balina Eti Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Balina Eti Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Balina Türleri ve Özellikleri

Balina Türleri ve Özellikleri