Balinalar Ne Yer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Balinalar Ne Yer?

Balinalar ne yer, balinalar denizde bulunan birden çok canlılar gibi yedikleri şeyler plankton dediğimiz besindir. Balinaların en çok kullandıkları yüzgeçlerini filtre gibi kullanarak kendine yardımcı olurlar. Balinalar yiyecekleri plankton genel olarak deniz suyunu burunlarından içeri geçirdikten sonra yerler. Balinalar Kuzey denizinde plankton azaldığı durumlarda normal harcadıkları enerjinin 3-5 katını harcayarak besin bulmaya çalışırlar. Balinalar bu harcadıkları enerji sonrasında kendilerini yorgun hissedip yemek yemeği unutup aynı kış uykusuna yatan ayılar gibi kış uykusuna yatarlar. Bu sayede balinalar aylarca hiç hareket etmeden yaşayabilirler. Balinaların kalpleri çok yavaş atar. Plankton dediğimiz besin ise denizde bulunan en küçük canlı türüdür.


Balinalar ne yer besinleri nasıl sağlarlar?


Balinalar Kuzey Kutup bulundukları sırada eğer plankton dediğimiz canlı yok olursa karidese benzer canlı türlerini yerler.

Balinalar ne yer, balinalar yemek için gördükleri karidese benzer balıkları ilk başta çember içine alırlar. Balıklar gördükleri bu çemberden kurtulmak için yüzey kısımdan daha da derin kısımlara kaçmaya başlarlar. Fakat balinalar yine de bu balıkları yakalamak için ortaklaşa hareket etmeye başlarlar ve toplu şekilde gezmeye başlarlar. Balinalarda balıklarla birlikte daha da derine inmeye başlarlar. Kabarcıklar oluşturarak balıkları bir kafes içine alırmış gibi içine alırlar. Bu oluşan kabarcıklar balıkların önünde duvar olup kaçmalarına engel olurlar. Balinaların yapmış olduğu bu yöntemle balıklar yüzeye çıkar. Balinalarda aynı şekilde yüzeye çıkarak sadece balıklarla beslenmeleri için ağızlarını açmaları yeterli olacaktır. Dediğimiz üzere balinalar balıklarla beslenirler. Fakat katil balina dediğimiz balina türleri ise sadece balıklarla değil deniz fokları, deniz aslanı daha önemlisi köpek balığını bile avlayarak beslenebilirler. Katil balıklar bu avlarını yakalamak için bile bazen kendilerini kıyıya kadar gelebilirler.

Balinalar Ne Yer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mavi Balina Kaç Ton

Mavi Balina Kaç Ton

İlginizi Çekebilir

Balinalar Ne Yer?

Balinalar Ne Yer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balina Eti Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Balina Eti Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Balina Köpekbalığı Türleri ve Özellikleri

Balina Köpekbalığı Türleri ve Özellikleri

Balina Ağırlığı Türleri ve Özellikleri

Balina Ağırlığı Türleri ve Özellikleri

Balina Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Balina Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Mavi Balina Türleri ve Özellikleri

Mavi Balina Türleri ve Özellikleri