Beyaz Balina Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Beyaz Balina Türleri ve Özellikleri

Beyaz balina, ülkemizde bu ismi ile tanınmaktadır. Bazen ak balina olarak da adlandırılan bu balık türü, isminden de anlaşıldığı gibi büyük bir balık türüdür. "Delphinapteruz leucas" cinsine ait olan bu balinaların yaşam alanı Denizler ve Okyanuslardır. Nadiren olsa bile ülkemiz sınırları içerisinden Karadeniz içerisinde beyaz balina bulunabilmektedir. İlk olarak bu balık türü ülkemizde Ukrayna'da yapılan bir araştırma işlemi sırasında kaçması ile gelmiştir. 1992'de Gerze limanına gelen beyaz balina, bu şekilde hızlıca çoğalmış ve denizlerimizde görülmeye başlanmıştır. Dünya üzerinde ise ilk olarak 1776 yılında tanımlanmış olan ve bir dönemde düz bir burna sahip olan bu balık yakın tarihe sahip olan genetik özellikleri ile yunusgiller familyası içerisinde sayılmaya başlanmıştır. Günümüze kadar ulaşmış olan beyaz balina örneklerine bakıldığında fiziki olarak daha önceki zamanlara göre çok daha farklı bir yapısının olduğu söylenebilir. Özellikle yüz bölgesi üzerinde meydana gelen farklılıklar bu balinanın günümüzde değişmiş olduğunun bir göstergesidir.

Fiziksel Özellikleri Nelerdir?
  • Beyaz balina adı verilen balık türü genel olarak çok büyük balıklardan biridir. 5 metreye kadar uzayabilen bu balıklar çoğu zaman dişleri olan balinalara karşı bile savunmalı olabilirler. Bu balıkların erkek olan cinsleri genellikle dişilere göre daha büyük olurlar. Ortalama ağırlık olarak ise 1,5 ton kadar ağırlığa ulaşabilen bu balıkların dişi olanları biraz daha küçük olabileceği için 1 tonda kalmaktadır. En küçük beyaz balina ise yaklaşık olarak bir buçuk metre 80 kg'dır.
  • Adından da anlaşılabileceği gibi beyaz balinalar tamamen beyazdır. Bu nedenle dış görünüşlerinde herhangi bir farklı renk bulunmamaktadır. Bazen çok hafifte olsa mavilikler görülebilir. Bunun yanı sıra sırt yüzgeçlerinde anatomik olarak bir çıkıntı bulunmaktadır. Sırt yüzgeçlerinin olmaması beyaz balinalarda bilimsel bir özelliğidir. Bu özelliği beyaz balinaların buzlu alanlarda da yaşayabilmeleri için gerekli olan bir özelliğidir.
  • Fiziksel olarak beyaz balinaların yüz bölgesinde de farklılıklar bulunabilmektedir. Alın bölgesinde dışa doğru bir çıkıntı olmaktadır. Bu bölge hem yuvarlak hem de yumuşak bir yapıdan oluşmaktadır. Bu nedenle diğer balinalara göre daha farklı bir görüntüsü bulunmaktadır. Beyaz balinalar sinüs bölgelerinde hava dolaştırmak zorunda oldukları için bu özelliğin varlığı şarttır. Ancak bu durum dış görünüşlerinde de farklılıklara neden olabilir.
  • Son olarak beyaz balinaların gövde kısımları da son derece yuvarlaktır. Bu yuvarlaklık ise özellikle beslenme sonrasında ortaya çıkar ve kuyruğa doğru incelir. Beyaz balina büyüdükçe kuyruk yüzgeci de büyür.
Üreme Özellikleri Nelerdir?

Erkek beyaz balinalarda 8 yaşa gelme durumunda cinsel olgunluğa ulaşılmış olacağı için erkek bireylerde üreme 8 yaşından öne olmayacaktır. Bu sayı dişilerde ise 5 yaştır. Dişi olan beyaz balinalar 5 yaşına geldiklerinde cinsel olgunluk yeterli olacaktır ve üreme için hazır olacaklardır. Daha çok yaşanan üreme olayı kış ya da son bahar aylarında gerçekleşmektedir. Ancak bazı beyaz balinalarda yılın diğer dönemlerinde de çiftleşme görülebilir. Daha çok kış geçirilen sularda üreyen bu balıklar ilkbahar aylarında doğum yaparlar. Üreme işlemi yaklaşık olarak geçirilen 15 aylık bir dönem sonrasında gerçekleşmektedir. Gebelik dönemleri sonrasında ise bir yavru ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan yavrunun emzirme süresi ise toplam olarak iki yıldır.

Beslenme Özellikleri Nelerdir?

Beyaz balinalar et ile beslenen balık türlerinden biridir. Oldukça yavaş hareket etmeleri aslında avlanmalarını zorlaştırsa bile daha çok kendisinden küçük olan balıklarla beslenmektedirler. Dişleri çok iyi olmayan beyaz balina, temel olarak balıklarla beslenmektedir. Ağırlığı ve büyüklüğü nedeniyle 300 metre kadar derinliklere inerek avlanabilmektedir. Kendisinden yavaş olan birçok balık yaşamı için yeterlidir. Beyaz balinalar sürü ile hareket ettikleri için avlanma daha kolay olmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyaz Balina Türleri ve Özellikleri

Beyaz Balina Türleri ve Özellikleri

Balina Balığı Türleri ve Özellikleri

Balina Balığı Türleri ve Özellikleri

Balina Güvercinin Fiziki Özellikleri

Balina Güvercinin Fiziki Özellikleri

İspermeçet Balinası Türleri ve Özellikleri

İspermeçet Balinası Türleri ve Özellikleri

Balina Köpekbalığı Türleri ve Özellikleri

Balina Köpekbalığı Türleri ve Özellikleri