Balina Kaç Ton Ağırlığındadır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Balina Kaç Ton Ağırlığındadır?

Balina Kaç Ton, Yaşayan en büyük hayvan olduğuna inanılan mavi balina ya da gök balina olarak bilinen deniz canlısıdır. Balinalar takımının, dişsiz balinalar alt grubuna dahil, Arktik Okyanusu dışındaki tüm denizlerde ve okyanuslarda bulunan bir memelidir. Bugüne kadar yaşamış bütün canlılardan ağır ve uzun bir memeli olan balina kaç ton? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız şunu söyleyebiliriz, 33 metre boyu, yaklaşık 150 ton ağırlığı vardır.


Balina kaç ton, özellikleri nelerdir?


Bugüne kadar yaşamış bütün canlılardan büyük ve ağır olduğu saptanmıştır. Hatta dinozorlardan bile daha büyük olduğu kesinleşmiştir. Çünkü o çağda yaşan dinozorların en ağırı 80-90 tonu ancak bulabiliyordu. Peki balina kaç ton? 150 tonu geçebildiği bilinmektedir. Ayrıca balıkçılar tarafından bildirilmiş, bilimsel olmayan bazı veriler mavi balinanın 300-400 tona kadar ulaştığını ve 40-45 metre kadar uzun olan gök balinaların varlığı tahmin edilmiştir. Balinalar en büyük deniz memelilerdir. Ancak mavi balina (Gök balina) kendi türünün ve diğer türlerin en büyüğü olarak tespit edilmiştir. Mavi balinalar tek başlarına yaşarlar fakat yavruları ile yaşadıkları da bilinmektedir. Topluluk halinde yaşayan bir tür değildir. Günümüzde soyu tükenmekte olan canlılar arasında ilk sıradadır. Yanlış avlanma teknikleri ve deniz trafiğinin artması üremelerine engel teşkil etmektedir. Avlanmaları 1996 yılında yasaklanmasına rağmen 100 yıllık dönemde nüfusları %1'in altına inmiştir. Günümüzde deniz trafiğinin yoğun olması çiftleşmek için yaydıkları frekansı boğarak eş bulmaları zorlaşmıştır. Buda balina türünün, nüfuslarının geri kazanılmasının önündeki engel teşkil etmektedir.

Balina kaç ton olabilir, dediğimizde aldığımız cevabın havada kalmaması için birkaç örnekle açıklayalım. 150 ton ve 33 metre olan bir canlının diline 50 kişi sığabilir. Bir mavi balinanın başı oldukça geniştir, kalbi yaklaşık bir araba boyutunda ve atardamarı rahatça tırmanabileceğimiz genişliktedir. Yeni doğmuş bir balina ortalama 7,8 metre boyunda ve bir filin ağırlığındadır. Dişi mavi balinalar erkek balinalardan ağırdır. Yeni doğmuş bir balina yaklaşık yedi ayda kendi başına yaşamını sürdürebilecek hale gelir. Yaklaşık 400 litre anne sütü içen yavru balina günlük ortalama 93 kilo alır. Akciğer kapasitesi 5000 litre olarak bilinmektedir. Renkleri mavi ve gri şeklindedir.

Günde 3-4 ton kril tüketirler. Mavi bir balina dünyadaki en yüksek sesi çıkaran ikinci canlıdır, bunun yanı sıra normal bir mavi balinanın saatteki hızı 20 km iken, genç ve dinamik bir mavi balina saatte 50 km hızla yüzebilir.

Sonuç olarak balina kaç ton sorusunun cevabını verdiğimiz örneklerle, beynimizde daha iyi şekillendirmiş olduk. Ancak denizleri ve okyanusları kirlettiğimiz sürece ve onların yaşam alanına saygı duymadığımız sürece, kütlelerinin büyük olması soylarını devam ettirmeye yetmeyecektir.

Balina Kaç Ton Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Balinalar Ne Yer?

Balinalar Ne Yer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İspermeçet Balinası Türleri ve Özellikleri

İspermeçet Balinası Türleri ve Özellikleri

Gök Balina Türleri ve Özellikleri

Gök Balina Türleri ve Özellikleri

Balina Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Balina Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyaz Balina Türleri ve Özellikleri

Beyaz Balina Türleri ve Özellikleri

Balina Kusmuğu Nedir?

Balina Kusmuğu Nedir?