Balina Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Balina Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Balina Yağı, yurtdışından don yağ ad altında ülkemize ÖTV'siz olarak sokulan balina yağı, ısıtılarak sıvı hale getirilip arıtılma işlemi de yapıldıktan sonra, hidrojen gazı ile inceltilerek hem rengi açılıyor hem de balık kokusu yok ediliyor. Evet bunca işlemden sonra balina yağının ne işe yaradığını merak etmemek elde değil. Daha sonrasında ise mazot ile karıştırılan balina yağı yakıt olarak kullanıma hazır hale getiriliyor. Balina yağı tren yakıtı olarak uzunca bir süre kullanılmıştır. Ortalama boyutlarda 150 ton ağırlığındaki bir balinadan yarı yarıya yani 75 ton civarında balina yağı çıkarılmaktadır.


Balina yağı nedir ne işe yarar, nerelerde kullanılır?


Balina yağı elde edebilmek için özel gemilerle balina avcılığı yapılmaktadır. Derialtı yağ dokusu oldukça fazla olan balinaların yağından sabun yapımından tutunda lamba yağı, araç yakıtı, yemeklik katı yağ, makine yağı, boya ve cila yapımına kadar pek çok şeyde faydalanılmaktadır. Petrolün yaygınlaşmasından sonra balina yağı kozmetik sektöründe kullanılmaya başlayan bir yağ haline gelmiştir. Balina yağının araçlarda yakıt olarak kullanılmasının çevreye verdiği zarar giderilemeyecek ölçüde olup aracın motoruna verdiği zarar ise başka bir sıkıntıdır.

Özellikle isperçemet adı verilen bir balina türü bir zamanlar sırf yağı için çok fazla avlandığından dolayı bu balinanın nesli tükenmekle yüz yüze gelmiştir. İsperçemet balinasının yağından merhem, mum, kozmetik ve ayakkabı cilası yapımda faydalanılmakta idi. Özellikle el kremi ve vücut kremi için bu balinanın yağı önem arz etmekte idi. Ama bu türe avlanma yasağı getirilmiştir.

Balina yağı gıda takviyesi haline getirilip satışı yapılan yağlardan biridir. Balinaların vücutları yağlı bir tabaka ile kaplı olduğundan dolayı bu yağlı tabaka onlara enerji ve güç vererek soğuklardan korunmalarını ve bu yağ sayesinde açlıkla uzun süre mücadele etmelerini sağlar. Gıda takviyesi olarak kullanılan balina yağı ise bu özelliğinden dolayı tavsiye edilmektedir. Çünkü balina yağı şeker ve protein ile kıyaslandığında 3-4 kat daha fazla enerji verme özelliğine sahiptir.

Ekonomik faaliyetler için kullanılan balina yağı elde etme süreci ciddi bir balina katliamına neden olmaktadır. Bu şekilde bir canlının hayatına son vererek elde edilen ürünler bazen faydalı olsa bile can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Genelde yakıt ve aydınlatma amaçlı kullanılan balina yağı eskisi kadar talep görmemektedir.

Balina Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balina Türleri ve Özellikleri

Balina Türleri ve Özellikleri

Editörün Seçtiği

Balinalar Ne Yer?

Balinalar Ne Yer?

İlginizi Çekebilir

Mavi Balina Kaç Ton

Mavi Balina Kaç Ton

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balina Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Balina Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Mavi Balina Türleri ve Özellikleri

Mavi Balina Türleri ve Özellikleri

Mavi Balina Boyu Türleri ve Özellikleri

Mavi Balina Boyu Türleri ve Özellikleri

Siyah Balina Türleri ve Özellikleri

Siyah Balina Türleri ve Özellikleri

Balina Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Balina Çeşitleri Türleri ve Özellikleri