Kambur Balina Türleri ve Özellikleri
12 Temmuz 2024

Kambur Balina Türleri ve Özellikleri

Kambur Balina

Genel Bilgiler

Kambur balina, oluklu balinagiller familyasından olup, uzunlukları 14,6-15,2 metre arasında değişir ve ağırlıkları yaklaşık 31-41 ton arasında seyreder. Dişi kambur balinalar genellikle erkeklerden daha büyüktür, bu durum nadiren görülen bir özellik olup, kambur balinalar da bu gruba dahildir. Bazı olağanüstü durumlarda, kambur balinaların boyu 18,9 metreye ve ağırlığı 48 tona kadar ulaşabilir.

Yaşam Alanları

Kambur balinalar, Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu ve Kuzey Buz Denizi gibi tropikal ve soğuk kutup sularında dağılım gösterir. Ayrıca Antarktika etrafındaki sular ve Bering Denizi de kambur balinaların yaşam alanları arasında yer alır.

Fiziksel Özellikler

Kambur balinaların beyin yapısı birçok dişsiz balina türü ile aynıdır. Beyin ağırlığının ortalama %20'sini beyincik oluşturur. Koku alma yetenekleri oldukça düşük olup, göz yapıları ufak ama su basıncına karşı dayanıklıdır. İşitme kanalları, gözlerinin gerisinde bulunan küçük bir delik ile geniş değildir. Kambur balinalar, yüzgeç şekli, iriliği ve farklı kuyruk yapısıyla diğer balinalardan ayırt edilebilir. Yüzgeçlerinin rengi beyaz ağırlıklı olup, uç kısımlarında küçük yumrular bulunur.

Beslenme

Kambur balinalar oldukça hareketlidir ve su üzerinde bulunan hayvan ya da bitkilerden oluşan yaşam formları ile sürü halinde dolaşan balıklarla beslenirler. Avladıkları balıkların çoğunluğunu ekonomik değeri yüksek ve ticari amaçla kullanılan balıklar oluşturur. Yaz boyunca aktif olarak beslenirler. Yiyecekleri ile suyu ağızlarına aldıktan sonra ağızlarını kapatıp suyu sıkıştırarak yiyeceklerini yutarlar. Avlarını yakalamak için genellikle kuyruklarını suya vurup köpük oluştururlar ve bu köpüğün altına dalarak ağızları açık avlarını yakalamaya çalışırlar. Yiyeceklerinin bol olduğu durumlarda ise balık sürüsü içinde dikey olarak yukarıya doğru yüzüp beslenebilirler. Ayrıca su içinde oluşturdukları hava kabarcığı adını verdikleri beslenme hareketi ile avlarını sürü olarak bir araya toplarlar.

Üreme

Erkek kambur balinalar, dişi kambur balinayı elde etmek için diğer erkek balinalarla agresif bir şekilde yarışırlar. Kış boyunca üreme faaliyetleri devam eder ve erkek kambur balinaların ebeveyn savunmacılığı yoktur.

Çiftleşme

Erkek ve dişi kambur balinalar çiftleşmek için yan yana yüzüp yuvarlanırlar. Kuyruk ve yüzgeçlerini suya vurup dikkat çektikten sonra suya dalarak ventral yüzeyleri birbiriyle temas ederken yüzgeçlerinin bir kısmı suyun altında olarak dikey bir şekilde su yüzeyine çıkarlar. Daha sonra su üzerinde yatay konumda dururlar. Dişi kambur balinaların gebelik dönemi 11-11,5 aydır ve bu süre zarfında embriyo ortalama her ay 17-35 cm gelişir.

Gelişim

Dişi kambur balinalar genellikle ılık tropikal sularda doğurur. Yavrular çoğunlukla 4-5 metre boyunda olur. Ortalama 5 ay kadar emzirilen yavru kambur balinalar, annelerinin sütündeki yüksek su, laktoz ve protein içeriği sayesinde hızlı gelişir ve genellikle 4-5 yaşlarında cinsel olgunluğa ulaşırlar. Yavru erkek kambur balinaların penis boyuna göre cinsel olgunluğa eriştiği anlaşılır. Cinsel olgunluğa erişmiş erkek kambur balinaların testisleri ve spermleri yıl boyunca gelişmeye devam eder. Bu durum, dişi kambur balinaların ovulasyonu ile hemen hemen aynı döneme denk gelir. Ancak dişi kambur balinalar cinsel ergenliğe geldiğinde ovaryum ağırlığı gelişme göstermez.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Enhar

12 Temmuz 2024 Cuma

Kambur balinaların boyutları bu kadar büyük olabilir mi? Yaklaşık 18,9 metreye kadar uzayabildiklerini duyduğumda şaşırdım, doğru mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Enhar,

Evet, kambur balinaların boyutları gerçekten bu kadar büyük olabilir. Yetişkin bir kambur balina, ortalama olarak 12 ila 16 metre uzunluğunda olsa da, bazı bireyler 18,9 metreye kadar uzayabilir. Bu büyüklükler, doğada nadir görülen ama mümkün olan ölçülerdir. Balinaların büyüleyici ve devasa yaratıklar olduğunu göz önünde bulundurunca, bu ölçümler pek de şaşırtıcı değil aslında.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balinalar Ne Yer?

Balinalar Ne Yer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mavi Balina Kaç Ton

Mavi Balina Kaç Ton

Beyaz Balina Türleri ve Özellikleri

Beyaz Balina Türleri ve Özellikleri

Balina Kusmuğu Nedir?

Balina Kusmuğu Nedir?

Siyah Balina Türleri ve Özellikleri

Siyah Balina Türleri ve Özellikleri

Mavi Balina Boyu Türleri ve Özellikleri

Mavi Balina Boyu Türleri ve Özellikleri