Mavi Balina Boyu Türleri ve Özellikleri
21 Haziran 2024

Mavi Balina Boyu Türleri ve Özellikleri

Mavi Balina Boyu:

Mavi balina, dünyada günümüze kadar yaşamış en büyük canlı türlerinden biridir. Genellikle denizlerde ve daha çok okyanuslarda yaşar. Erişkin bir mavi balinanın boyu 23-30 metreye kadar ulaşabilir. Bu devasa boyutuna rağmen ağırlığı da tam 170 tonu bulur. İlginç bir şekilde, dişi mavi balinalar erkek balinalardan daha büyüktür. Yeni doğan bir yavru mavi balinanın bile boyu yaklaşık 7.6 metreye ulaşır. Ağırlığı ise bir filin ağırlığından fazladır.

Mavi Balinanın Fiziksel Özellikleri:

Mavi balinanın canlı şekilde tartılması imkânsız olduğundan, canlı bir mavi balinanın bu ağırlıkların çok daha üzerinde olabileceği tahmin edilmektedir. Karada eski devirlerde yaşamış en büyük dinozorun ağırlığı, bu muhteşem boyuttaki deniz canlısının neredeyse yarısı kadardır, yani 80 tonun biraz üstündedir. Mavi balinanın boyuna orantılı olarak, dilinin ağırlığı bir filin ağırlığına eşit olup (yaklaşık 3 ton) dilinin üzerinde 50 kişinin durabileceği kaynaklarda belirtilmektedir. Aynı şekilde, mavi balinanın kalbi de 450 kilogram ağırlığındadır, yani yaklaşık 70 kilogram ağırlığındaki 7 kişinin toplam ağırlığına denk gelir. Mavi balina, bu devasa kalbiyle bir seferde 5 ton kan pompalayabilir. Atardamarının çapı ise 23 santimetre olup, normal kiloda olan birinin içerisinde emekleyebileceği büyüklüğe sahiptir.

Mavi Balinanın Sosyal Yaşamı:

Mavi balina boyunun ve ağırlığının bu kadar büyük olmasına rağmen hiç de hantal değildir. Çok iyi ve hızlı bir yüzme kabiliyetine sahiptir. Bu dev yaratıklar, kril olarak adlandırılan karidesten biraz daha küçük balıklarla beslenirler. Günlük beslenme oranları 4 ton civarındadır. Dişi mavi balinaların hamilelik süreci 10-12 ay arasında değişir. Yavruları günde ortalama 300 litrenin üzerinde sütle beslenirken, her gün 90 kilo alır. 7-8 ay kadar annesinden beslenen yavrular, bu sürenin sonunda kendi başlarına beslenebilir.

Mavi Balinanın Düşmanları:

Okyanusta korkusuzca dolaşan mavi balinaların tek düşmanı, siyah ya da katil balina olarak bilinen orka balinalarıdır. Orka balinaları, mavi balinanın boyundan çok daha küçük olmasına rağmen, bu hayvanlara saldırabilir.

Mavi Balina Hakkında Ekstra Bilgiler:

  • Mavi balinalar, dünyanın en yüksek ses çıkarabilen hayvanlarıdır. Sesleri 188 desibele kadar ulaşabilir.
  • Mavi balinalar, 80-90 yıl kadar yaşayabilirler.
  • Mavi balinaların derileri, yüzeye yakın olduklarında mavi-gri renkte görünür.
  • Bu devasa deniz canlıları, göç ederken binlerce kilometre yol kat edebilirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balina Kusmuğu Nedir?

Balina Kusmuğu Nedir?

İlginizi Çekebilir

Balinalar Ne Yer?

Balinalar Ne Yer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balina Balığı Türleri ve Özellikleri

Balina Balığı Türleri ve Özellikleri

Balina Eti Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Balina Eti Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Balina Türleri ve Özellikleri

Balina Türleri ve Özellikleri

Balina Doğumu ve Balinanın Özellikleri

Balina Doğumu ve Balinanın Özellikleri

Siyah Balina Türleri ve Özellikleri

Siyah Balina Türleri ve Özellikleri